Koberce krásne dopĺňajú exteriér či interiér, pridávajú mu na útulnosti a zvyšujú estetickú hodnotu. Ich každodenné používanie ich však vystavuje rôznym nečistotám a opotrebovávaniu, preto je potrebné zamerať svoju pozornosť na pravidelné a poctivé čistenie. Nie je to pritom len o estetike, ale aj o udržiavaní hygienických podmienok v exteriéri nášho domova. Je lepšie čistiť ručne, alebo strojovo? A ako často?
Na čistenie myslite už pri výbere
Máte koberec na balkóne, alebo o ňom uvažujete? V tom prípade by ste mali vedieť, že ešte predtým, než sa pustíte do jeho čistenia, je dôležité zvážiť aj veľkosť terasového koberca či jeho materiál. Poznáme dve hlavné kategórie materiálov, a to prírodné a syntetické vlákna. Na balkón či terasu sa hodia napríklad polypropylénové koberce, pretože sú odolné voči vode a mikróbom. Neodporúčame nylonové a bavlnené koberce, pretože hoci majú mnohé výhody, nylonové sa nehodia na slnko a bavlnené sú zasa vo vonkajšom prostredí síce príjemné na chodidlá, ale ťažko sa čistia. Potom existujú aj koberce z čisto prírodných vlákien, ako napríklad bambusové či jutové, ktoré sú tiež do exteriéru vhodné, akurát je ich nevýhodou vyššia cena.
Dodržujte presné paradise krokov
Či už ide o exteriérový, alebo interiérový koberec, zásady čistenia sú v princípe rovnaké. Mali by ste postupovať v niekoľkých krokoch, pričom prvým je zbavenia koberca hrubých nečistôt. V tomto prípade musíte kobercom poriadne zatriasť alebo rovno zvoliť vysávanie. Druhým krokom je namočenie koberca. Ak bývate v dome, stačí ho rozprestrieť na terasu a opláchnuť vodou. V byte ho vezmite do vane a namočte do vody. Niekedy stačí takéto opláchnutie, pri silne znečistenom koberci však budete musieť siahnuť po čistiacich prípravkoch a kefe, ktorou nečistoty odstránite. Na nákup týchto aj akýchkoľvek iných čistiacich prostriedkov využite zlavovy-kod.sk. Môžete si vytvoriť vlastný roztok, ak zmiešate vodu a prášok na pranie, prípadne kúpiť špeciálny prostriedok v obchode. Po vyčistení prípravkom musíte koberec opäť opláchnuť vodou, aby na ňom neostali zvyšky cudzorodých látok a následne ho poriadne vysušiť. Dajte pozor na to, aby dobre vyschla aj spodná strana a nevytvorili sa na nej žiadne plesne. Ideálne je preto koberec prevesiť cez plot alebo šnúru na bielizeň, ak ho unesie.
Nasucho alebo namokro?
Čo sa týka toho, či je lepšie suché alebo mokré čistenie, odborníci sa zhodujú v tom, že pokiaľ ide o čistenie vonkajších kobercov, je lepšie voliť mokré čistenie kobercov. Suché čistenie kobercov sa hodí pri interiérových kobercoch. V prípade suchého čistenia môžete použiť celý rad rôznych prípravkov na to určených – napríklad penový čistiaci prostriedok alebo prípravok vo forme prášku. Stačí ho naniesť, nechať pôsobiť a následne vysať, je ale potrebné zvoliť vhodný vysávač. Aby ste predišli komplikovanému čisteniu, je dobré koberec aj priebežne udržiavať. Ak napríklad zbadáte čerstvú škvrnu, použite obyčajnú kombináciu sódy bikarbóny a octu. Sódu na škvrnu nasypte a následne ju jemne pokvapkajte octom, jemne prekefujte a votrite do koberca handričkou. Potom nechajte pôsobiť aj pár hodín a iba jemne navlhčite vodou a škvrnu vyčistíte. Menšie koberčeky môžete vyprať aj v práčke – aj tu je dobré pridať ocot do prania, pretože prospeje aj vašej práčke, aj rýchlejšiemu vyčisteniu škvŕn.