Opálenie bez spálenia – ako sa správne opaľovať?

Leto je už v plnom prúde a s tým sa spája aj sezóna dovoleniek a opaľovania sa. Každý z nás chce mať krásnu, bronzovú pokožku. Veď predsa len, na takejto opálenej koži vyzerá aj oblečenie oveľa lepšie. Mnohí z nás sú svetlé typy, preto keď vyjdeme na slnko, tak sa skôr spálime, než opálime. Ako docieliť krásne opálenie bez toho, aby ste sa spálili?

Opálenie bez spálenia – ako sa správne opaľovať? (Foto: unsplash.com)

Riziká opaľovania

Mať krásnu hnedú pokožku je pekné, no mali by ste vedieť aj o možných rizikách, ktoré sa s nadmerným opaľovaním spájajú. Nejde tu len o to, že by ste sa spálili a koža sa vám začala šúpať. Medzi dlhodobé vplyvy slnka, konkrétne UVA žiarenia patrí devastovanie fibroplastov, ktoré sa nachádzajú v spodnej vrstve kože. Pokožka začne byť na základe toho dehydrovaná, takže rýchlejšie starne a stráca elasticitu. 

Ultrafialové žiarenie tiež môže u niektorých z nás spôsobiť alergickú reakciu, hovorí sa tomu, že ste alergický na slnko. Prejavuje sa to nepríjemnými vyrážkami, šupinkami, začervenaním alebo svrbením. Dôsledkom nadmerného opaľovania bez opaľovacieho krému môžu byť aj pigmentové škvrny, ktorých sa už neskôr zbavíte len veľmi ťažko. Určite ste počuli aj o rakovine kože, kedy poškodené melatocyty prerastajú v melanóm. 

Ako sa správne opaľovať

Tak, teraz poďme k samotnému opaľovaniu. Ako by mala vyzerať vaša povinná výbava? Nesmie vám chýbať opaľovací krém, sprej alebo olej. Čím vyšší UV faktor má, tým lepšie. Na naše podnebné pásmo odporúčame faktor 30, no v tropickejších krajinách by ste mali mať vo výbave opaľovací krém aspoň s ochranným faktorom 50. UV faktor na tvár by ste si mali aplikovať každý deň, aj počas zimného obdobia, pretože tak predídete pigmentovým škvrnám a rýchlejšiemu starnutiu pokožky. Odporúčame mať jeden opaľovací krém na telo a jeden na tvár.

Keď sú tie najväčšie horúčavy, tak by ste sa mali vyhýbať opaľovaniu v strede dňa (približne od 11:00 do 14:00). Vtedy je slnko najintenzívnejšie a odborníci odporúčajú schovať sa do interiéru. No a nevyhnutnosťou je aj pitný režim. Keď sa opaľujete, nezabudnite na dostatočný prísun tekutín. Použiť môžete aj krém po opaľovaní, ktorý bude pokožku hydratovať a opálenie vám dlhšie vydrží.