Najzdravšie diéty, ktoré odporúčajú aj lekári

Chudnutie nie je jednoduché, hlavne ak si počas desiatok rokov vybudujete nesprávne stravovacie návyky a naberiete kilá, ktoré sa nedajú zhodiť len tak ľahko. Rovnako je problémom to, že namiesto úpravy jedálnička sa rozhodneme úplne nejesť alebo jesť podľa diét s minimálnym množstvom kalórií. Ktoré diéty sú vhodné a zároveň sú v súlade s vašim zdravím? Máme pre vás 3 tipy.

Najzdravšie diéty, ktoré odporúčajú aj lekári (Foto: unsplash.com)

Diéta 16:8

Možno ste sa s týmto druhom diéty stretli pod názvom „intermittent fasting“. Množstvo štúdií potvrdilo, že toto je jedna z najúčinnejších diét, ktoré nie je tak zložité dodržiavať. Princípom je, že si deň rozdelíte na čas jedenia a čas nejedenia. V tomto prípade máte čas 8 hodín na jedenie a 16 hodín vaše telo spaľuje stravu, ktoré prijalo. Samozrejme, aj počas tých 8 hodín sa nemôžete napchávať, ale voliť jedlá a porcie s rozumom. 

Flexetariánska diéta

Veľmi jednoduchá diéta, ktorá sa odporúča ľuďom s nesprávnymi stravovacími návykmi alebo nevyváženou stravou. Základom je to, že väčšina stravy je rastlinná a 15 % stravy tvoria aj potraviny živočíšneho pôvodu – mäso, vajíčka alebo mlieko. Tento druh diéty nájdete tiež pod pojmom polovegetariánska. Ak sa teda chcete donútiť jesť viac ovocia, zeleniny, strukovín alebo bielkovín rastlinného pôvodu, tak táto diéta je pre vás ideálna.

Stredomorská diéta

Celosvetovo veľmi obľúbená diéta, ktorú lekári podporujú a považujú ju za zdraviu prospešnú. Štúdie potvrdzujú, že táto diéta zlepšuje zdravie, dáva telu všetko, čo potrebuje a dokonca môže predĺžiť život. Je to strava bohatá na ovocie, zeleninu, orechy, ryby a morské plody. V malom množstve si môžete dať aj červené mäso, hydinu a sladkosti. Pri chudnutí sú dôležité hlavne primerané porcie a dostatok pohybu. To sa týka každej jednej z týchto diét.