Tipy na športové aktivity pre deti

Tipy na športové aktivity pre deti

Pomaly sa blíži jar a s ňou aj prísľub lepšieho počasia. To znamená viac času vonku, viac slniečka a viac zábavy s deťmi, pretože tie už doma nič neudrží.

Uvažujete nad tým, aký druh športu vybrať, aby bol pre deti motivujúci a zároveň nepresahoval detské sily? Toto je našich pár tipov na športové aktivity podľa veku dieťaťa.

Tipy na športové aktivity pre deti
Tipy na športové aktivity pre deti (zdroj: unsplash.com)

Pri malých deťoch ide hlavne o fyzický rozvoj

Malým deťom do 5 rokov by mal pohyb okrem zábavy slúžiť aj na ich správny fyzický a psychický rozvoj. Potrebujú trénovať motoriku, koordináciu, posilňovať chrbtové svalstvo a rozvíjať svaly celého tela.

Na to sú výborné odrážadlá, kolobežky a trojkolky, ktoré majú pozitívny vplyv napríklad aj na rozvoj bedrových kĺbov.

Staršie deti vezmite na trampolínu

Deti od 6 rokov zvládnu už aj náročnejšie aktivity. Dokážu sa dlhšie sústrediť, sú silnejšie a obratnejšie.

Skvelou voľbou sú skupinové športy, krúžky gymnastiky alebo plávania. Vo voľnom čase vyskúšajte trampolínové parky (trampoline park equipment). Na trampolíne dieťa posilňuje svalstvo celého tela, trénuje stabilitu, pozornosť a celkovú pohyblivosť.

Výrobcovia ihrísk (playground manufacturers) prispôsobujú trampolínové parky pre všetky vekové kategórie, takže je to nielen športová, ale aj výborná rodinná aktivita. Určite nájdete vo svojom okolí trampolínové centrum, kde si budete môcť zaskákať spolu s deťmi.

Keď už vek nie je limit

Deti od 10 rokov majú už výborne rozvinutú koordináciu, dobrú pamäť a dokážu pochopiť aj zložitejšie pravidlá hier.

Je dosť pravdepodobné, že si budú chcieť sami vybrať šport, ktorý ich baví. Určite ich nechajte vyskúšať viaceré druhy športov. Veď prvoradé je, aby ich pohyb bavil a mali z neho radosť.

V tomto veku už nie sú takmer žiadne limitácie. Môžu robiť skupinové športy, cyklistiku, plávanie aj bojové športy.

Skvelým miestom na rodinné popoludnia sú lanové parky (high ropes courses). Tie dokážu byť výzvou nielen pre deti, ale aj dospelých.

Šantenie vysoko nad zemou v korunách stromov je tak trochu adrenalínový zážitok, ktorý je určite vítaným spestrením voľného času pre deti aj dospelých.

Komerčný článok