Ako rozdeliť svoje financie? Efektívne narábanie s peniazmi

Peniaze a práca s nimi sú pre nás všetkých dôležitou témou. Len keď sa ich naučíme správne rozdeľovať, používať a utrácať, tak vieme vyžiť aj keď máme obmedzené alebo nižšie množstvo peňazí. Veľa ľudí sa práve v krízových situáciách naučí, ako s peniazmi narábať. V dnešnom článku vám v skratke vysvetlíme, čo robiť s peniazmi, ako ich rozdeľovať a koľko by ste si mali z výplaty ušetriť.

Ako rozdeliť svoje financie? Efektívne narábanie s peniazmi (Foto: unsplash.com)

Sledovanie financií

Ako si zostaviť finančný plán a riadiť tak tok svojich peňazí? Ako prvé sa pozrite na výpis z účtu za posledné mesiace (stačí aj 2 – 3 mesiace dozadu). Spíšte si, koľko ste na čo minuli a koľko ste si vytiahli v hotovosti z bankomatu. Do budúcnosti je dobré, aj keď si budete nechávať bločky z hotovostných platieb. Aj keď už reálnymi peniazmi platíme veľmi málo, stále treba mať prehľad.

Na základe týchto informácií si náklady rozdeľte na životné (základné záležitosti), akými sú platby za nájom, hypotéku, jedlo, elektriku, vodu, internet a pod. Do druhej skupiny si dajte flexibilné výdavky. Toto by ste si mali spisovať každý mesiac a snažiť sa skresávať flexibilnú zložku výdavkov. Platenie fixných a flexibilných nákladov by malo znamenať 60 – 80 % z vášho mesačného platu.  Aby ste navýšili rodinný rozpočet, vždy zvážte každý výdavok. Nekupujte drahé veci impulzívne, radšej to doma dobre zvážte, pri nákupe online nezabúdajte na zľavy z KuponyZdarma.sk, vďaka ktorým ušetríte pri každom nákupe.

Ak máte k dispozícii väčší obnos peňazí, zvážte ako s ním naložíte. Portál Firmar sa ohľadne tejto témy vyjadril v článku kam investovať 10 000 eur, ktorý je dobrým prehľadom, ako nakladať s prípadnými úsporami.

Na čo chcete šetriť?

Rozdelenie vašich financií je závislé aj od toho, či si v konkrétnu dobu na niečo odkladáte. Môže to byť menšia čiastka – napríklad si chcete kúpiť nejakú elektroniku, oblečenie či dovolenku. Tiež to môže byť väčšia čiastka ako auto, nehnuteľnosť a pod. Ideálne je zriadiť si sporiaci účet, kde budete posielať mesačne 5 – 20 % z vášho platu. Do tejto čiastky môžete zarátať aj splácanie dlhu, ak nejaký vyšší máte.

Nezabúdajte investovať

Zostali vám ešte nejaké financie navyše, ktoré nechcete len tak nechávať na účte a v súčasnosti si na nič konkrétne nešetríte? V dnešnom svete, keď inflácia čoraz viac rastie, je dobré do niečoho investovať. Nech už sú to pozemky, budovy alebo cenné papiere. Ak sa v investovaní moc nevyznáte, odporúčame sa poradiť v banke alebo priamo s investičnou spoločnosťou. Keďže sú oni v tejto téme ako doma, tak vám na základe vašich očakávaní budú vedieť presne poradiť.

Investovať do akcií a dlhopisov môžete aj bez vysokých poplatkov a to pohodlne cez Finax. Zvoliť si môžete jednotlivé investičné ciele. Podľa skúsenosti klientov s Finaxom je ideálnym aj pre zhodnotenie finančnej rezervy alebo budovanie majetku, všetko s minimálnym rizikom a minimálnym transparentným poplatkom.