Tipy na výlet: kam sa vybrať za históriou východného Slovenska?

Tipy na výlet: kam sa vybrať za históriou východného Slovenska?

Východné Slovensko, pre mnohých neprebádaná časť našej krajiny, sa pýši bohatou históriou, ktorú je možné objavovať na každom rohu. Pri jeho návšteve sa určite oplatí naplánovať rodinný výlet na niektoré z miestnych hradov, zámkov, kaštieľov, skanzenov či múzeí.

Tipy na výlet: kam sa vybrať za históriou východného Slovenska?
Tipy na výlet: kam sa vybrať za históriou východného Slovenska? (zdroj: komerčný článok)

Mnoho historických zaujímavostí sa dozviete počas návštevy hradných expozícií, ktoré na vás čakajú napríklad v rozsiahlej národnej pamiatke Spišský hrad, na hrade Krásna Hôrka neďaleko Rožňavy, na Kežmarskom hrade skrášľujúcom historické centrum mesta či Ľubovnianskom hrade, kde si môžete pozrieť aj skanzen.

Za históriou sa však môžete vydať aj na zachované zrúcaniny hradu Zborov, Šarišského hradu, hradu Jasenov či Brekov a spojiť tak príjemnú prechádzku s piknikom v prírode. Jednodňový výlet v prírode je výbornou možnosťou nielen pre jednotlivcov, ale aj pre rodiny s deťmi, ktoré sa môžu dostatočne vyšantiť na slniečku.

Milovníci histórie však určite neopovrhnú návštevou prepracovaných historických a vlastivedných expozícií. Napríklad známy renesančný kaštieľ v Humennom ponúka prehliadku bytovej kultúry šľachty od obdobia renesancie až po 20. storočie. Ďalšie umelecko-historické expozície nájdete v Michalovskom či Sninskom kaštieli. Navštíviť sa určite oplatí aj Vlastivedné múzeum v Spišskej Novej Vsi a Šarišské múzeum v Bardejove. Vývojom a históriou baníctva a hutníctva na Slovensku vás prevedie Múzeum baníctva v Rožňave, zatiaľ čo v podzemí mesta Košice môžete objaviť archeologickú expozíciu.

Ďalší tip na výlet vás zavedie za pamiatkami a stavebnými skvostami spojenými s miestnym cirkevným životom. Medzi najznámejšie patria drevené kostolíky, ktoré sa na východnom Slovensku stavali v 17. – 19. storočí. Ide predovšetkým o gréckokatolícke chrámy, ktoré boli pre svoju ojedinelosť vyhlásené za národné kultúrne pamiatky. Nachádzajú sa na mnohých miestach, pričom najviac z nich nájdete v okrese Bardejov a Svidník. V súčasnosti môžete navštíviť aj interiér mnohých z nich a spoznať tak čaro drevených sakrálnych stavieb.

Pokiaľ vás zaujímajú ďalšie tipy na výlet, odporúčame vám navštíviť webovú stránku www.miribord.com.

Komerčný článok