Vzťahy v rodine – čo ich môže zlepšiť a čo zničiť?

Rodina je prvým miestom, kde si dieťa vytvára svoje vzťahy. Učí ho správaniu, návykom, spôsobu komunikácie a taktiež ovplyvňuje jeho vlastnosti. Známy je aj výrok, že vaša osobnosť je mixom vlastností 5 ľudí, s ktorými sa stretávate najčastejšie.

Rodina by mala byť preto miestom harmónie, pohody a podpory. Ako sa dajú zlepšiť vzťahy v rodina a celková atmosféra? A čo vie, naopak, tieto veci zničiť? Všetky tieto informácie sa dočítate v tomto článku.

Vzťahy v rodine – čo ich môže zlepšiť a čo zničiť? (Foto: pixabay.com)

Zásady správneho fungovania rodiny

Aj správanie v rodine je dôležité a malo by mať svoje pravidlá, aby správne fungovala. Základným pravidlom je komunikácia. Komunikovať by mali spolu v prvom rade partneri, pretože partnerská pohoda je základ. Mali by riešiť rodinné problémy, no zároveň by mali riešiť aj svoj vlastný vzťah. Toto býva často problémom mnohých rodín, kedy partnerský vzťah ide na druhú koľaj a primárny dôraz sa dáva na vzťah ku deťom. Fungovať by mali v rodine aj rodinné porady, aby sa riešili problémy, ktoré sa riešia všetkých. Či už sú viac alebo menej dôležité.

Ďalšou zásadou funkčnej rodiny by mala byť pomoc a myslieť neustále nie len na seba, ale aj na druhého. Nech sa jedná o domáce práce alebo o pomoc pri prezentácií do školy. Vždy by sme si mali na toho druhého nájsť časť a pomôcť mu s tým, čo je pre neho dôležité. A aj keď sa daná záležitosť nemusí zdať dôležitá nám, tak treba brať do úvahy, že druhá osoba to môže brať úplne inak.

Čo rodine škodí?

Komunikácia môže mať aj svoju zlú stránku a to je vtedy, keď sa využíva na zlé účely – napríklad ohováranie. To by nemalo mať v rodine žiadne miesto a treba sa mu vyhýbať. Je nebezpečné nie len v rodinnom živote, ale aj v akomkoľvek inom vzťahu. Keď ste na člena rodiny nahnevaní, tak si svoju zlosť nevybíjajte na zlých slovách. Vždy sa mu snažte asertívne povedať, čo máte na srdci a vyriešte si problém priamo, nie cez ďalšie osoby.

Dobré peniaze

Zabezpečenie je aj o dobrom narábaní s financiami. Ako rodina by ste o nich mali rozhodovať spoločne. Aj keď reklamy nás lákajú doslova na každom rohu, treba si každý nákup dobre zvážiť. Snažte sa aj pri bežných nákupoch ušetriť. Nielen v kamenných obchodov, ale aj cez intrernet.

NÁŠ TIP: Zľavové kupóny na KuponyZdarma.sk vám ušetria nemalé peniaze. Nájdete tu tisíc zliav pre stovky eshopov. Ušetriť môžete na nábytku, cez elektroniku, ale aj kozmetiku, knihy a množstvo iného sortiment skrz rôzne obchody.

Problémy vytvárajú aj porovnávanie, kritizovanie a urážanie. Porovnávať sa môžeme hlavne medzi sebou aj s inými ľuďmi. Dokáže nám to zničiť ciele, sny a demotivovať nás. Rodina by mala byť zdrojom lásky a podpory, no ak tam je kritizovanie, tak sa to pomerne vylučuje. Slová, ktoré jedna strana vysloví sa už nedajú vrátiť späť a tomu druhému môžu veľmi ublížiť. Preto vždy zvážte ako na situácie zareagujete a ako to môže vnímať ten druhý.