Ako odhaliť šedivenie a aké sú dôvody jeho vzniku?

Dôvody šedivenia su jasné. Sivé vlasy sú dôsledkom nedostatku melanínu, ktorý im dodáva farbu. Starnutím sa znižuje produkcia melanínu. Vedeli ste, že sivé vlasy v skutočnosti nie sú sivé? Sú biele. Zdá sa nám, že sú sivé preto, lebo sú prepletené s vlasmi, ktoré ešte majú pigment.

Na šedivenie má v istej miere vplyv aj stres a to preto, že poškodzuje kmeňové bunky, ktoré kontrolujú farbu vlasov a pleti. Najhoršie je, že aj poškodenie stresom je trvalé.

Ako odhaliť šedivenie?

Podľa kaderníkov nie je možné šedivenie zastaviť. Nejestvuje na to žiadny účinný spôsob. Šedivenie vlasov je dané kombináciou nášho genetického zloženia, našej DNA a ďalších určujúcich faktorov, ktorým sa výskum stále snaží porozumieť. Pokroky sa dosiahli v porozumení genetiky vlasových čŕt, je však potrebné podrobnejšie sa tým zaoberať. Až potom sa bude dať tento proces pochopiť naplno.

Netrhajte si ich!

Niektoré ženy sa snažia šediveniu predísť tým, že si občasne nájdenú šedinu vytrhnú. To ale nie je dobrý nápad. Vôbec vám to nepomôže a ešte si tým poškodíte vlasový folikul, čo povedie k trvalému vypadávaniu vlasov. A to asi nie je to, čo chcete, však?

Foto: unsplash.com