5 vecí, ktorými by ste nemali kŕmiť vášho psíka

5 vecí, ktorými by ste nemali kŕmiť vášho psíka

Psík je súčasťou rodiny. Preto niekedy zabúdame, že nie je človek a začneme sa k nemu správať ako k ľudskej bytosti. Na jednej strane je krásne, keď psíka milujete. Na druhej strane sa veľa ľudí dopúšťa chýb vo výchove psa a v jeho stravovaní. Pozor na to, čo dávate psíkovi do misky! Niektorými pochutinami mu zdravotne škodíte a dokonca skracujete život.

5 vecí, ktorými by ste nemali kŕmiť vášho psíka
5 vecí, ktorými by ste nemali kŕmiť vášho psíka (zdroj: komerčný článok)

Ráno bez kávy a kofeínu

Možno si neviete predstaviť ráno bez kávy. Je to v poriadku, pretože káva v rozumnom množstve je pre človeka zdravá. Pre psíkov však nie. Zamyslite sa, videli ste niekedy chovateľské potreby, ktoré by mali na pulte v ponuke kávu? Vášmu psovi neskúšajte dať piť ani čaj. Oba nápoje, a vlastne všetky nápoje s obsahom kofeínu, môžu vášho miláčika zabiť. Škodlivá je dávka už od 40 mg na kilogram váhy psa. Po konzumácii kofeínu nastáva u psa otrava, ktorá často končí fatálne. Pes po kofeínovej dávke upadne do šoku a následne do kómy.

Čokoláda je tichý zabijak

Väčšina ľudí vie, že čokoláda psovi škodí a väčšina ľudí mu ju aj tak občas dopraje. Čokoláda je plná látky s názvom teobromin, ktorá škodí psiemu srdiečku. Najviac toxická je pre psa horká čokoláda obsahujúca menovanú látku a kofeín vo vysokom množstve. Po konzumácii väčšej dávky čokolády začne pes zvracať, hnačkovať a dochádza u neho k zmene srdečného rytmu. Záchvat môže vyústiť do smrti. Ak chcete svojmu kamarátovi dopriať niečo dobré, navštívte obchod pre zvieratá a vyberte mu psiu maškrtu.

Psi sa vedia zabávať aj bez alkoholu

Na zdvihnutie nálady nepotrebujú psy alkohol. Stačí im pohyb a vaša prítomnosť. Preto sa mu nesnažte zlepšiť náladu alkoholom, ktorý je ďalšou toxickou látkou pre ich organizmus. V alkohole je obsiahnutá látka ethanol. Táto zlúčenina napáda nervový systém psíka. Psovi sa zníži telesná teplota, je letargický a slabý. Po nechcenej konzumácii alkoholu musíte ihneď navštíviť veterinára. Psík po alkohole môže totiž dostať dokonca infarkt.

Soľ nepatrí do psieho jedálnička

Viete, prečo by ste nemali psa kŕmiť ľudským jedlom? Pretože väčšina vareného jedla určeného pre ľudí je plná soli. Obchod pre zvieratá ponúka predsa množstvo kvalitného jedla vo forme psích konzerv, ktoré sú pre psíkov zdravotne nezávadné. Tak prečo im chcete silou – mocou dávať vašu stravu? Soľ u psa spôsobuje nadmerné močenie, následne začne vracať, je malátny a dostáva záchvaty vedúce k srdcovej arytmii či smrti. Dávka, ktorá môže psa zabiť je 4 g na kilogram váhy psa.

A čo ovocie a zelenina?

Nie všetko, čo je zdravé pre človeka, je zdravé tiež pre psa. Niektoré druhy ovocia a zeleniny môžete psovi dopriať a iným by sa mal vyhýbať. Zakázané sú cibuľa, cesnak, surový zemiak, pór, kôstky z ovocia, avokádo a hrozienka. Psovi môžete dávať mrku, varené zemiaky, karfiol, zrelé paradajky, banány, ananás, jahody, jablká alebo melón.

Komerčný článok