Strácate pri robení desiaty pre vaše deti kreativitu? Máme pre vás pár zdravých tipov!

Strácate pri robení desiaty pre vaše deti kreativitu? Máme pre vás pár zdravých tipov!

Vymyslieť každý deň tri nové kombinácie jedál na raňajky, obed a večeru je niekedy fuška. Ak sa k tomu ešte navyše pridá desiata a olovrant, sú to už nadľudské sily – nájsť niečo zdravé, chutné a každý deň iné. Poradíme vám, čo vášmu drobcovi zabaliť do školy, aby bol vlk sýty, aj ovca celá!

Strácate pri robení desiaty pre vaše deti kreativitu? Máme pre vás pár zdravých tipov!
(zdroj: unsplash.com)

Energia na celý deň

Význam desiaty a olovrantu sa častokrát podceňuje, pretože pre nás predstavujú len také „medzijedlá“ medzi tými skutočne dôležitými. V skutočnosti by však mali obsahovať 10 až 15 % denného energetického príjmu a dodať tak človeku dostatok energie na prácu alebo učenie sa. Určite by to nemali byť slané pochutiny alebo maškrty. Ak chcete pre svoje dieťa ľahkú desiatu s vitamínmi a všetkým potrebným, zvoľte malý zeleninový alebo ovocný šalát z jeho obľúbených druhov. V ovocnom šaláte by určite nemali chýbať orechy, ako zdroj zdravých tukov, a v tom zeleninovom môže byť napríklad aj vajíčko alebo kvalitná šunka.

Desiata na americký spôsob

Ak sa chcete inšpirovať americkým filmom, urobte svojmu dieťaťu na desiatu sendvič. Môžete pokojne siahnuť po zdravom, celozrnom sendvičovom pečive a pri náplni uplatniť svoju fantáziu. Opäť je dobrou voľbou kvalitná šunka, šalát, rajčiny alebo akákoľvek iná zelenina. Pokojne siahnite aj po vajíčkach, ktoré sú zasa plné bielkovín alebo avokáde. Vyskúšať môžete aj nátierky, perfektná je práve avokádovo-vajíčková nátierka. Spestriť to môžu aj rôzne nátierky, veľmi zdravé sú napríklad tie zo strukovín. A ak už chcete naozaj americký sendvič, ako sa patrí, urobte ho na sladko – s arašidovým maslom, džemom a napríklad kolieskami banánu.

Ani sladká desiata nemusí byť nezdravá

V súčasnosti veľa detí trpí alergiami na lepok alebo celiakiou, prípadne obezitou a pečivo v tomto prípade nie je ideálnou voľbou. Skúste teda namiesto sendviča wrap a použite tortillu, či už celozrnú, alebo bezlepkovú. Do tortilly sa okrem všetkého spomínaného hodí aj dresing, takže sa nebojte nejaký doma ukuchtiť, napríklad jogurtový. Pre detičky, ktoré majú radšej sladké, než slané, je napríklad vhodná ovsená kaša. Ovsené vločky stačí povariť v mlieku a pridať k nim obľúbené ingrediencie ako kokos, ovocie, oriešky, semienka, džem, kúsky čokolády alebo med. A potom je tu ešte chia puding či muffin. Samozrejme, nie tie z regálu so sladkosťami. Skúste ich pripraviť doma, zo zdravých ingrediencií a podľa vygoogleného receptu. Taká desiata bude okrem iného obohatená aj o tú pre vaše dieťa najvzácnejšiu a najzdravšiu ingredienciu – vašu lásku. Ak nestíhate variť, zvážiť môžete prípravu jedla vopred a jeho krabičkovanie.