Môže rodičovstvo zničiť intimitu vo vzťahu? Ako tomu predchádzať

Môže rodičovstvo zničiť intimitu vo vzťahu? Ako tomu predchádzať

Keď sa stanete rodičom, všetko sa mení. Vaša denná rutina, pracovný režim, starostlivosť o seba a určite aj vzťahy. Od momentu, keď do vášho života vstúpi malý človiečik, akoby prestávalo existovať „ja a on/ona“ a existuje už len „naše dieťa“. Prechod z role partnerky/partnera alebo manželky/manžela na rolu rodiča môže byť teda náročný aj v tomto smere.

Môže rodičovstvo zničiť intimitu vo vzťahu? Ako tomu predchádzať
(zdroj: unsplash.com)

Traumatizujúci zážitok

Aby ste mohli mať dieťa prirodzenou cestou, musíte mať sex. Dieťa je však zároveň sexuálnou pohromou pre svojich rodičov. Tento paradox dokazujú mnohé výskumy, ktoré sa zaoberajú skúmaním, ako rodičovstvo ovplyvňuje páry. Až 90 % novopečených rodičov uvádza, že od narodenia dieťaťa majú vo vzťahu sexuálne problémy. Patrí medzi ne znížená frekvencia sexu, rozdielna sexuálna túžba medzi partnermi a fyzické zotavovanie sa po pôrode. Pre niektoré ženy je totiž pôrod natoľko traumatizujúcim zážitkom, že bezprostredne po ňom majú obavy z akejkoľvek intimity. Niekedy počas pohlavného styku pociťujú aj bolesť, a práve to im bráni v zblížení sa s partnerom rovnakým spôsobom, ako pred pôrodom.

Vydržte čakať

To však nie je všetko. Sex sa stáva po narodení dieťaťa náročným aj z dôvodu únavy, hormonálnych zmien, nedostatku času či psychických zmien. Prvým tipom, ako tieto problémy vyriešiť, je staré dobré „dajte tomu čas“. Znie to ako klišé a nie je to práve najjednoduchšie riešenie, ale bez toho, aby ste sa po pôrode dali fyzicky a psychicky do poriadku, to nepôjde. Dôležitá je aj vzájomná komunikácia vo vzťahu. Ak sa však nič nezmení ani po niekoľkých mesiacoch, na mieste je aj rozhovor s odborníkom sexuológom.

Cvičte a nepodceňujte sa

Na sexuálne túžby u ženy vplýva aj dojčenie. Niektoré ženy sa pri ňom môžu cítiť zmyselné a sexi (čo spôsobuje hormón oxytocín, ktorý sa pri tejto činnosti uvoľňuje), ale niektoré môžu práve dojčením stratiť záujem o sex. Problémom môže byť aj spomínaná bolesť pri pohlavnom styku, ktorá pretrváva aj po zahojení sa z pôrodu. Lekári v tomto prípade odporúčajú používať lubrikačný gél, pretože vo väčšine prípadov bolesť spôsobuje aj vaginálna suchosť. Za nechuťou na sex môže byť tiež nedostatočné uspokojenie. Svaly po pôrode nie sú natoľko pevné, ako predtým a novopečené mamičky už nezažívajú tú istú rozkoš, ako doposiaľ – tento problém môžu vyriešiť Kegelove cviky, ktoré sú určené práve na panvové dno a jeho pevnosť. Ženy sa častokrát cítia po pôrode fyzicky nepríťažlivé a menej sexy, než predtým, no mali by pamätať na to, že v očiach každého správneho partnera či manžela budú už navždy tými najdokonalejšími ženami, ktoré priviedli na svet ich dieťa.